ChessBrains.pl

ChessBrains.pl Interaktywny Magazyn Szachowy

SGdP – Międzyrzec Podlaski.

22 listopada 2015 roku Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim działający przy Zespole Placówek Oświatowych Nr 3, jako jeden z pierwszych w kraju zorganizował turniej szachowy w ramach  V edycji akcji społecznej „Szachiści grają dla Polonii, organizowanej przez Polski Związek Szachowy pod Patronatem Marszałka Senatu RP.

IMG_5530Fot. Organizatorzy

Celem akcji „Szachiści grają dla Polonii” jest wsparcie dzieci z polskich rodzin zamieszkujących na Wschodzie (Litwa, Białoruś, Ukraina). Uzyskane środki finansowe  przeznaczone zostaną na dofinansowanie pobytu dzieci Polaków z zagranicy, na obozie  szachowym „Wakacje z szachami 2016”.

Turniej w naszym mieście mógł się odbyć dzięki dotacji z Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski, z której sfinansowano zakup medali i dyplomów dla uczestników turnieju. Ponieważ turniej miał charytatywny charakter  opłatę startową stanowiły dobrowolne wpłaty uczestników turnieju. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na konto PZSzach.

W międzyrzeckim turnieju wystartowało 52 szachistów z województw: lubelskiego i mazowieckiego. Ponad połowa uczestników turnieju, to dzieci i młodzież  w wieku do lat 12. Ta grupa wiekowa, oprócz rywalizacji o medalowe miejsca w klasyfikacjach do lat 8, 10 i 12 walczyła o cztery nagrody główne, a mianowicie uzyskanie prawa do startu w turnieju finałowym, który zaplanowano na kwiecień 2016 r.

IMG_5561Fot. Organizatorzy

Prawo uczestniczenia w turnieju w Senacie RP uzyskali: Patrycja Waszczuk, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt do lat 12 i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju; Julia Drob z LUKS „Tempo” Ożarów, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji dziewcząt do lat 12 i 10 w klasyfikacji generalnej; Wiktor Kukawski – zdobywca pierwszego miejsca w kategorii chłopców do lat 10 i 11 w klasyfikacji generalnej oraz Jakub Żurawicki z PUKS „Fides” Węgrów, który wygrał wśród chłopców do lat 12 i zajął 13 miejsce w turnieju.

IMG_5547Fot. Organizatorzy

Najmłodsi uczestnicy turnieju rywalizowali w klasyfikacjach dziewcząt i chłopców do lat 8. Wśród dziewcząt zwyciężyła Ola Żurawicka, która wyprzedziła Karolinę Wysokińską i Olę Marciniuk. Najlepszym ośmiolatkiem okazał się Marcel Domański, który wyprzedził Karola Petruczenko i Bartosza Majczynę.

W turnieju zwyciężył Paweł Krasuski przed Zbigniewem Litwińcem, obydwaj z Radzynia Podlaskiego. Trzecie miejsce zajął Łukasz Chomiuk z Warszawy.